Novinkou jsou u nás permakulturní zahrady tzv. zahrady budoucnosti. Že jste o nich ještě neslyšely? Pokud se zajímáte o zdravé životní prostředí, právě tento poměrně novodobý styl zahrad je pro vás možná tou pravou volbou. V současné době, kdy se používání chemických přípravků stalo běžnou součástí péče o zahrady, se permakultura dostává  pomalu, ale jistě, ke slovu.

V permakulturních zahradách se často využívá vhodné kombinace rostlin na jednom záhonu, díky čemuž sklidíme nejen více zeleniny z jednoho místa, a to několikrát do roka, rostliny budou navíc také lépe hospodařit s vodou a živinami a lze je pěstovat zcela bez postřiků.

Správným výběrem rostlin se totiž bez těchto „jedů“ obejdete a co víc, o vaši zahradu se budete starat pouze v začátcích,  než se jednotlivé rostliny rozrostou. Pak se vaše zahrada o sebe již postará sama. Permakultura tedy představuje určitý pokrokový, ekologicky laděný směr zahradnictví, který vychází z trvale udržitelného zemědělství.

Díky permakultuře si vypěstujete řadu plodů, budete mít „jedlou“ zahradu, kdy při procházce po ní můžete ozobávat z různých rostlin. A věřte, že zelenina, ovoce či bylinky, vypěstované bez použití chemie chutnají úplně jinak.

 

Při permakulturním pěstování rostlin budete v souladu s přírodou a zahradničení si užijete všemi smysly. Pokud přírodě nebudete bránit, sama si v takové zahradě nastolí svůj vlastní pořádek a v boji se škůdci si poradí i bez umělých pomocníků. A to je určitě skvělé, nemyslíte?

Z hlediska výběru vhodných rostlin je to jednoduché. Vysadíte si zkrátka takové rostliny, které se vám líbí. Vše krásné je v permakulturní zahradě zároveň i užitečné, každý kousek pozemku je plnohodnotně využit. Vyznavači permakultury si nedělají vrásky s tím, když se jim v trávníku objeví plevel v podobě sedmikrásky nebo pampelišky či sem tam nějaký plevel v záhonech se zeleninou. Smíšené výsadby se totiž brzy zapojí a plevel nebude mít šanci.  V rámci tzv. smíšených kultur nebo také polykultur se využívá toho, že některé rostliny vytváří s druhými rostlinami určitou symbiózu, pozitivně se vzájemně ovlivňují v růstu a díky tomu poskytují větší úrodu. Na druhé straně jsou druhy zeleniny, které se nesnesou s jinými druhy, což se opět odrazí nejen na celkové odolnosti vůči nepříznivým vlivům, především vůči chorobám a škůdcům, ale také na snížené úrodě. Jestliže se tedy naučíme poslouchat přírodu a jednotlivé druhy zeleniny vhodně kombinovat, dočkáme se zdravé a bohaté úrody. A díky tomu budeme soběstační, a o to v celé permakultuře jde především.

Pokud vás permakulturní zahrady oslovily a chtěli byste o nich vědět více, kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Štěrkové zahrady
V loňském roce byl největší zájem o permakulturní zahrady, které jsou šetrné k přírodě a plné užitku pro celou vaši rodinu. Novinkou v letošním roce jsou u nás štěrkové zahrady. Stávají se žádaným trendem vzhledem k neustálé změně klimatu, kdy stále se zvyšující vysoké teploty trápí naše zahrady. Na tyto změny ale, jako zahradní architekti, umíme zareagovat, a to díky pestrému sortimentu odolných rostlin, které extrémní podmínky bravurně zvládají. Tyto rostliny totiž milují slunce, snášejí sucho a horko a ke svému životu vyžadují jen minimum živin. A to zní dobře, nemyslíte?

Možná právě vy máte na své zahradě oblast, kde se vám nedaří pěstovat běžné druhy rostlin, byť je pravidelně zavlažujete. A právě pro vás jsou štěrkové zahrady možným řešením. Autorkou těchto typů zahrad je angličanka, zahradní architektka Beth Chatto, kterou zkrátka nebavilo, věnovat se pravidelné a leckdy i náročné údržbě trávníků. Proto si řekla, že travnaté plochy nahradí kamínky, které doplní suchomilnými rostlinami.

Mohlo by se zdát, že pokud máme v názvu slovo „štěrk“, představíme si jen plochu vysypanou kamínkem, s několika rostlinami a naprosto bez života. A to je právě ten omyl. Díky vhodnému výběru rostlin a dodržení zásad při založení těchto zahrad, dokážeme poskytnout útočiště mnoha živočišným druhům, i když se to na první pohled nezdá. Štěrkové zahrady jsou přátelské k životnímu prostředí a podpoří druhovou pestrost u domu.

Pokud byste chtěli založit štěrkovou zahradu i u vás, a sami si na to netroufáte, ozvěte se nám. Rádi pomůžeme. Od čeho byste pak měli Zahradníka Šikulu? 🙂